ضبط مکالمات تلفنی

مرجع سیستم های ضبط مکالمات تلفنی

نرم افزار Modem Spy
نویسنده : - ساعت ٦:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳۱
 

نام: Modem Spy 4.0

سازنده: www.modemspy.com

امتیاز (1-10): 2

امکانات:

 • تشخیص خودکار تماس های ورودی
 • تشخیص خودکار تماس های خروجی (هر چند ثانیه یک بار گوشی را بر می دارد تا ببینید آیا تماسی برقرار است یا نه.
 • ضبط حساس به صدا از طریق کارت صدا
 • تنظیم خودکار حجم صدا
 • ارسال مکالمات از طریق ایمیل
 • قابلیت یادداشت نویسی برای مکالمات
 • نمایش اطلاعات تماس گیرنده بر روی تمام کامپیوترهای شبکه
 • امکان اعلان ضبط با پخش صدا ابتدای مکالمه
 • قابلیت کار بصورت منشی تلفنی
 • ضبط در فرمت های صوتی مختلف (wav ،mp3 و...)
 • حجم بسیار پایین (380 کیلو بایت)

نرم افزار Modem Spy

لطفا تجربیات خود را در استفاده از این نرم افزار در بخش نظرات اعلام کنید.


 
 
آیا با مودم هم می شود؟
نویسنده : - ساعت ۳:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳۱
 

اگر یک جستجوی ساده در اینترنت بکنید متوجه می شوید که نرم افزارهایی برای ضبط مکالمات تلفن از طریق مودم وجود دارد. ولی آیا واقعا به این نرم افزارها می شود اطمینان کرد؟ آیا ارزش دارد که برای جستجو در این همه نرم افزار خارجی وقت گذاشت؟

در واقع استفاده از مودم دایل آپ (Dial-up) بسیار وسوسه برانگیز است. قیمت بسیار پایین مودم و در دسترس بودن آن می تواند انسان را اغوا کند. پس چه کنیم؟

مودم در کنار مزایایی که دارد معایب بسیار عمده ای دارد که با یک بررسی ساده می تواند تصمیم شما را کاملا تغییر دهد. شاید شما نخواهید که مخاطب شما متوجه ضبط مکالمه شود. در صورتی که مودم این عیب بسیار مهم را دارد که در هنگام برداشتن گوشی یک صدای «تق» بر روی خط ایجاد می کند. همانند کسی که گوشی دیگری را بر روی خط بردارد. پس مسلما در صورتی که نمی خواهید کسی متوجه ضبط مکالمه شود اصلا به سراغ مودم نروید.

شاید بتوان مودم را یک دستگاه اکتیو (Active) فرض کرد که در هنگام ورود به خط بر روی تماس و مکالمه تأثیر می گذارد. در صورتی که برای ضبط مکالمه بطور نا محسوس می بایست از سخت افزارهای پسیو (Passive) استفاده کنید که به هیچ عنوان بر روی مکالمه خود را نشان ندهد.

شاید بخواهید که بصورت خودکار تماس های ورودی و خروجی را تشخیص دهد و شروع به ضبط کند. ولی مودم که نمی تواند تماس های خروجی را تشخیص دهد! البته تقریبا تمام تماس های خروجی را تشخیص می دهد (بسته به کیفیت مودم) ولی اصلا قادر به تشخیص تماس های خروجی نمی باشد. مگر اینکه خط ابتدا وارد مودم شود و سپس از آن خارج شده و به گوشی تلفن برود؛ که در اینصورت نیز کاملا بستگی به مودم شما دارد که تماس را تشخیص دهد یا نه. پس هیچ تضمینی وجود ندارد!

اگر بخواهید 2 خط را ضبط کنید چه می کنید؟ آیا مودم پاسخگو است؟ اگر تعداد خط شما 64 خط شد چه می کنید؟ ای وااااااااای...

پس مودم را کنار بگذارید و به سراغ سخت افزارهای مخصوص ضبط مکالمات بروید.

با این حال در مطالب بعدی به معرفی نرم افزارهایی می پردازیم که با مودم کار می کنند.


 
 
ضبط مکالمات قانونی یا غیر قانونی
نویسنده : - ساعت ٢:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳۱
 

در ایران، طبق قانون، هر نهادی که بخواهد به شنود مکالمات تلفنی بپردازد باید با حکم قاضی یا دادستان این کار را انجام بدهد ولی بسیاری از شرکت ها برای اهداف تجاری نیاز به ضبط مکالمات خود دارند و یا برخی افراد نیاز به ضبط مکالمات خود با شخصی دارند. بعنوان مثال خبرنگاران که بصورت تلفنی با شخصی مصاحبه می کنند نیاز به این تجهیزات دارند. پس آیا از لحاظ قانونی این کار منع قانونی دارد؟

در هنگام شنود معمولا مکالمات شخصی دیگر ضبط می شود ولی در سیستم های ضبط مکالمات، ارتباطات میان صاحب خط با سایرین ضبط می شود. پس باید بین این دو تفاوت قائل شد. شما مطالبی را ضبط می کنید که شخص مقابل به خود شما بیان می کند و از این لحاظ شما مطالبی که مربوط به خود شما بوده است را ضبط کرده اید. در ضمن شما مالک خط هستید و تبعا حق دارید بدانید از خط شما چه استفاده ای می شود.

البته بسیار خوب است که همانند مکان هایی که مجهز به دوربین مدار بسته است و علائمی جهت اطلاع به سایرین نصب می کنند، در ابتدای مکالمه این مطلب به اطلاع مخاطب رسانده شود.

«لازم به ذکر است که جهت اهداف آموزشی و افزایش رضایت شما مشتریان عزیز، مکالمه شما با همکاران ما ضبط خواهد شد.»


 
 
تفاوت دستگاه های ضبط مکالمات با شنود مکالمات
نویسنده : - ساعت ٢:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳۱
 

دستگاه های ضبط مکالمات تلفنی شامل تجهیزاتی است کاملا تجاری که به خاطر اهداف تجاری ساخته شده اند و با دستگاه های شنود کاملا متفاوت می باشند.

اولین خصوصیت دستگاه های ضبط مکالمات تلفنی که هم توسط کاربران خانگی و هم شرکت های عظیم تجاری مورد استفاده قرار می گیرند این است که هیچ تلاشی برای کوچک کردن حجم دستگاه نشده و در مواردی که تعداد خطوط بسیار بالا است، ابعاد دستگاه بسیار بزرگ خواهد بود. در صورتی که اولین خصوصیت تجهیزات شنود، کوچک بودن و مخفی بودن آن ها است.

تفاوت بعدی اینست که دستگاه های شنود معمولا مکالمات را بصورت زنده توسط امواج رادیویی ارسال می کنند و یا در بعضی موارد آنها را در کارت های حافظه ذخیره می کنند؛ در صورتی که در تجهیزات ضبط مکالمات تلفنی، مکالمات اکثرا روی یک دستگاه کامپیوتر ذخیره می شوند و در انواع بسیار ساده ممکن است درون کارت حافظه ذخیره کنند. پس تفاوت دیگر نیاز به یک دستگاه کامپیوتر است که آنها را از دستگاه های شنود متفاوت کرده است.

پس می بینید که تجهیزات ضبط صدا و مکالمات تجاری اصلا قابلیت استفاده بعنوان دستگاه شنود را ندارند و همانند دستگاه های دوربین مدار بسته بصورت کاملا قانونی به فروش می رسند.