انواع سیستم های ضبط مکالمات

از لحاظ کلی سیستم های ضبط مکالمات 2 نوع اند: دسته ای بر روی رم داخلی که درون دستگاه است مکالمات را ضبط می کنند. ولی دسته ای دیگر با اتصال به یک دستگاه کامپیوتر، اطلاعات را بر روی هارد دستگاه ضبط می کنند؛ که در ادامه به مقایسه این دو نوع می پردازیم.

1- در سیستم های مستقل از کامپیوتر یک وسیله ذخیره ساز مثل «رم» بر روی دستگاه قرار داده می شود که اطلاعات درون آن ذخیره می شود. در این سیستم به علت محدود بودن ظرفیت وسیله ذخیره ساز، از لحاظ زمانی دارای کمی محدودیت می باشیم. البته شاید این محدودیت به علت ظرفیت بالای وسیله ذخیره ساز، کم باشد ولی باز نوعی محدودیت به حساب می آید که برای افزایش ظرفیت مجبور به پرداخت هزینه هستید. ولی در انواعی وابسته به کامپیوتر، از آنجا که حجم حافظه های کامپیوتر بسیار بالاست، با این مشکل مواجه نیستید و بعید می رسد که با کمبود ظرفیت مواجه شوید.

2- سیستم هایی که مستقل از کامپیوتر عمل می کنند، به علت اینکه نیاز به مداری دارند که بتواند اطلاعات را بر روی وسیله ذخیره سازی مثل «رم» ذخیره کند، گران تر می باشند. این تفاوت قیمت حتی در نسخه های ضبط 16 خط، تا 500 هزار تومان نیز می رسد. ولی در سیستم های مبتنی بر کامپیوتر، این مسئولیت به کامپیوتر واگذار شده و قیمت کاهش می یابد.

3- در سیستم های مبتنی بر کامپیوتر نیازی نیست که یک کامپیوتر مانند سرور برای این کار تخصیص داده شود. بلکه هر کامپیوتر موجودی قادر به انجام این کار در کنار سایر عملیات ها می باشد.

4- سیستم های مبتنی بر کامپیوتر به خاطر وابستگی به کامپیوتر به دلیل همراه بودن یک پردازنده قوی و نرم افزار قوی، دارای امکانات بسیار بیشتری نسبت به نمونه های مستقل از کامپیوتر است. بطوریکه اگر بخواهید همان امکانات را بر روی سیستم های مستقل ایجاد کنید، هزینه بسیار بالا می رود و به صرفه نیست. بعنوان مثال امکاناتی که بر روی سیستم های همراه با کامپیوتر می توان ارائه کرد می توان به کنترل از روی شبکه، دسترسی به پیام ها از طریق اینترنت، امکان تغییر تنظیمات توسط کاربر، ارائه گزارش کامل خطوط، نمایش شماره های گرفته شده توسط خطوط، تخمین هزینه مکالمات و بسیاری امکانات دیگر اشاره کرد.

/ 0 نظر / 36 بازدید