آیا با مودم هم می شود؟

اگر یک جستجوی ساده در اینترنت بکنید متوجه می شوید که نرم افزارهایی برای ضبط مکالمات تلفن از طریق مودم وجود دارد. ولی آیا واقعا به این نرم افزارها می شود اطمینان کرد؟ آیا ارزش دارد که برای جستجو در این همه نرم افزار خارجی وقت گذاشت؟

در واقع استفاده از مودم دایل آپ (Dial-up) بسیار وسوسه برانگیز است. قیمت بسیار پایین مودم و در دسترس بودن آن می تواند انسان را اغوا کند. پس چه کنیم؟

مودم در کنار مزایایی که دارد معایب بسیار عمده ای دارد که با یک بررسی ساده می تواند تصمیم شما را کاملا تغییر دهد. شاید شما نخواهید که مخاطب شما متوجه ضبط مکالمه شود. در صورتی که مودم این عیب بسیار مهم را دارد که در هنگام برداشتن گوشی یک صدای «تق» بر روی خط ایجاد می کند. همانند کسی که گوشی دیگری را بر روی خط بردارد. پس مسلما در صورتی که نمی خواهید کسی متوجه ضبط مکالمه شود اصلا به سراغ مودم نروید.

شاید بتوان مودم را یک دستگاه اکتیو (Active) فرض کرد که در هنگام ورود به خط بر روی تماس و مکالمه تأثیر می گذارد. در صورتی که برای ضبط مکالمه بطور نا محسوس می بایست از سخت افزارهای پسیو (Passive) استفاده کنید که به هیچ عنوان بر روی مکالمه خود را نشان ندهد.

شاید بخواهید که بصورت خودکار تماس های ورودی و خروجی را تشخیص دهد و شروع به ضبط کند. ولی مودم که نمی تواند تماس های خروجی را تشخیص دهد! البته تقریبا تمام تماس های خروجی را تشخیص می دهد (بسته به کیفیت مودم) ولی اصلا قادر به تشخیص تماس های خروجی نمی باشد. مگر اینکه خط ابتدا وارد مودم شود و سپس از آن خارج شده و به گوشی تلفن برود؛ که در اینصورت نیز کاملا بستگی به مودم شما دارد که تماس را تشخیص دهد یا نه. پس هیچ تضمینی وجود ندارد!

اگر بخواهید 2 خط را ضبط کنید چه می کنید؟ آیا مودم پاسخگو است؟ اگر تعداد خط شما 64 خط شد چه می کنید؟ ای وااااااااای...

پس مودم را کنار بگذارید و به سراغ سخت افزارهای مخصوص ضبط مکالمات بروید.

با این حال در مطالب بعدی به معرفی نرم افزارهایی می پردازیم که با مودم کار می کنند.

/ 0 نظر / 46 بازدید